تبلیغات
مجنون الحسین - تفاوت مدیریت انتشار تصاویر از حوادث در رسانه‌های ایران و آمریکا + تصاویر


مجنون الحسین

رهسپاریم با ولایت تا شهادت


یک مقایسه ساده؛                                                                                                
تفاوت مدیریت انتشار تصاویر از حوادث در رسانه‌های ایران و آمریکا + تصاویر                            


مدیریت تصاویر منتشر شده از حوادث طبیعی و بحران های غیرمترقبه، سوژه ای
است كه این روزها و با تقارن چند حادثه دلخراش در ایران و امریكا، به سوژه ای
قابل بحث در فضای رسانه ای كشور تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالحسین(ع) همدان به نقل از مشرق، مدیریت تصاویر منتشر شده از حوادث طبیعی و بحران های غیرمترقبه، سوژه ای است كه این روزها و با تقارن چند حادثه دلخراش در ایران و امریكا، به سوژه ای قابل بحث در فضای رسانه ای كشور تبدیل شده است. موضوعی كه مقایسه آن در رسانه‌های ایرانی و امریكایی، حقیقتی تاسف برانگیز را از پوشش تصویری این حوادث در ایران به ذهن‌ها متبادر می كند.

هفت سال پیش در اوت 2005 علاوه بر یك میلیون نفری كه آواره شدند، 1836 نفر نیز جان خود را از دست دادند. علت مرگ و آوارگی این تعداد انسان طوفانی بود كه شهر نیواولئان را درنوردید و با خساراتی كه از خود بر جای گذاشت سهمگین ترین و پر تلفات ترین حادثه بعد از جنگ داخلی آمریكا نام گرفت. چنانكه بعد از هفت سال هنوز اوضاع مردم طوفان زده نیواورلئان سر و سامان نگرفته است و در شرایط فلاكت باری زندگی می‌كنند.

اما اگر حالا عكس‌های مربوط به این طوفان را در موتور گوگل جستجو كنید بیش از آنكه با تصاویر مربوط به یكی از این 1836 نفر روبرو شوید، عكس‌هایی ماهواره‌ای از وضعیت هواشناسی طوفان و منظره‌هایی از دوردست درباره خرابی‌های طوفان را می‌بینید. بغیر از یكی دو مورد، خبری از تصاویر جسدهای شناور در آب و یا اسباب و اثاثیه غرق شده نیست. در صفحه ویكی پدیای این طوفان هم تنها یك تصویر موجود است و آن چیزی نیست جز تصویری از قایق گارد ساحلی آمریکا كه در حال گشت زنی در میان خیابان‌های سیل زده شهر نیو اورلئان است!
لطف بر روی ادامه مطلب كلیك كنید
 
 
 
تصویر جستجوی گوگل برای عكس از طوفان كاترینا
 
طوفان سندی هم همین حال و روز را دارد. این طوفان اكتبر سال جاری میلادی هشت كشور را درنوردید و مجموعا 191 كشته و 52 میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت كه از این میزان، سهم آمریكا 119 كشته و 52 میلیارد دلار بود. تصاویری كه برای این طوفان می‌توانید پیدا كنیدهمچیزی جز همان‌ها كه برای طوفان كاترینا گفته شد نیست.
 
 
 
یكی از چهار تصاویر گالری ویكی پدیا درباره خسارات طوفان سندی!
 
 
برای آخرین نمونه به همین حادثه اسفناك اخیر در دبستان سندی‌هوك نیوتاون نگاه كنید. 20 كودك با ضرب گلوله كشته شده‌اند اما حتی یك تصویر از تصاویر خون‌های ریخته روی نیمكت یا شتك زده بر دیوار كلاس نیست و عكسی از اجساد آن دانش آموزان منتشر نشده است. تنها تصاویری كه عمق این فاجعه را نشان می‌دهند مادرانی هستند كه اشك می‌ریزند و رییس جمهوری كه در نطق خبری خود اشك‌هایش را پاك می‌كند. تصاویر مربوط به ابراز هم دردی با قربانیان حادثه هم بخشی دیگر از عكس‌های خبری منتشر شده از این فاجعه است.
 
 
 
تصویر جستجوی گوگل برای عكس از كشتار در دبستان سندی‌هوك
 
 
حالا از ینگه دنیا و مهد دموكراسی و مركز آزادی بیان كه ضریب نفوذ رسانه‌ها در آن بسیار بالاست، چند هزار كیلومتر بیایید این‌طرف‌تر به كشور خودمان. بخاری یك مدرسه در روستایی آتش گرفته است و هنوز ساعتی نگذشته كه تصاویر دلخراش دختربچه‌های آن مدرسه روی خروجی خبرگزاری‌های داخلی قرار می‌گیرد. صورت‌های سوخته و سر و دست‌های باندپیچی شده سوژه عكاس‌ها می‌شوند و در كم‌ترین زمان ممكن در جمع پربازدیدترین مطالب قرار می‌گیرند. حتی اگر آتش سوزی پیرانشهر را به زبان انگلیسی هم جستجو كنید همین نوع تصاویر را می‌بینید.
 
 
 
تصویر جستجوی گوگل برای عكس از آتش سوزی پیرانشهر
 
نمونه وطنی دیگر این ماجرا زلزله ورزقان است. اگر در موتور جستجوی گوگل چندان خبری از تصاویر قریب دو هزار كشته طوفان كاترینا نیست، عوضش در این سایت می‌توان عكس‌های دلخراش اجساد زیرآوار مانده در زلزله ورزقان را دید.
 
 
 
تصویر جستجوی گوگل برای عكس از زلزله ورزقان
 
 
سریع قضاوت نكنید! حرفمان مقایسه این چند حادثه و یا بحث درباره دردناكی آنها نیست؛ حتی كاری هم به نحوه امدادرسانی به حادثه دیدگان نداریم. موضوع چیز دیگری است. موضوع بحث مدیریت رسانه‌ها و انتشار اخبار و تصاویر در زمان بحران است. برای اینكه هدف این مطلب مشخض شود و حرف و حدیثی پیش نیاید بد نیست مثال زیر هم ذكر شود.
 
چند سال پیش كه تازه اسكور بوردهای ورزشگاه آزادی از حالت تزئینی خارج شده بود و تصاویر بازی‌ها را پخش می‌كرد بحثی جدی درگرفت درباره پخش صحنه‌های مشكوك داوری در همان بازی و چند دقیقه بعد از وقوع. چندی نگذشته بود كه همه متفق القول بر اشتباه بودن این اقدام توافق كردند و پخش این تصاویر ممنوع شد. تهییج تماشاگران و بهم ریختن فضای روانی ورزشگاه از جمله دلایل اتخاذ این تصمیم بود.
 
در حالی كه مدیریت نادرست تصاویر پخش شده از یك نمایشگر می‌تواند تبعات نامناسبی داشته باشد، چرا كسی به فكر تبعات فعالیت نامناسب اقدامات غلط و بعضا مجرمانه رسانه‌ها در شرایط بحرانی نیست؟ آیا روند اطلاع رسانی در مواقع حساس نباید به گونه‌ای مدیریت شود كه از سوی رسانه‌ها آسیب‌هایی متوجه فضای روانی جامعه و حتی روند كمك رسانی به مصدومان حوادث نشود؟
 
مدیریت رسانه‌ها یكی از بخش‌های مدیریت بحران است و اگر به این مهم توجه نشود در مواقع حساس شاهد مشكلات و اتفاقات ناخوشایند خواهیم بود. می‌توان با برداشت اشتباه از این امر حرف از سانسور یا جلوگیری از نشر حقایق و سرپوش گذاشتن بر كوتاهی مسئولان زد، اما برداشت صحیح چیزی نیست جز لزوم وجود ساز و كار و مدیریت رسانه‌ای واحد و عاقلانه در زمان وقوع بحران‌ها. چیزی كه اگر وجود نداشته باشد در بحران‌های بزرگ می‌تواند حتی به امنیت ملی آسیب بزند.
 
در ادامه تصاویری را كه به نماد هر یك از این چهار حادثه تبدیل شده مشاهده می‌كنید تا به این ترتیب تفاوت مدیریت نادرست و بعضا مغرضانه رسانه ها در پوشش یك حادثه غیر مترقبه با مدیریت دلسوز نسبت به حفظ وجهه جهانی یك كشور مشخص شود.
 
 
 
نماد تصویری زلزله ورزقان در ایران
 
 
 
نماد تصویری توفان سندی در امریكا
 
 
 
نماد تصویری آتش سوزی در دبستانی در پیرانشهر در ایران
 
 
 
نماد تصویری كشتار دانش آموزان در امریكا

نوشته شده در دوشنبه 27 آذر 1391ساعت 11:32 ب.ظ توسط علی فاضلی| نظرات ()
طبقه بندی: فرهنگی سیاسی 

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Night Skin